Laiptų karkasai

Kokių tipų būna laiptų karkasai?

Laiptų karkasas yra laiptų „stuburas” ant kurio montuojasi pakopos su turėklais. Laiptų karkasus galima skirstyti į tris kategorijas

pagal medžiagas ir kurių jie pagaminti metaliniai laiptų karkasai, betoniniai laiptų karkasai ir mediniai laiptų karkasai. Būna tarpinis variantas kai į metalinį laiptų karkasą pripilama betono, tokį karkasą galima vadinti gelžbetoniniu laiptų karkasu.

Metalinis laiptų karkasas

Metalinis laiptų karkasas

Betoninis laiptų karkasas

Betoninis laiptų karkasas

Medinis laiptų karkasas

Medinis laiptų karkasas

Palyginkime visų tipų karkasus pagal šiuos kriterijus:

1. Masyvumas

Šiuolaikiniai laiptai orientuojasi i principą, kad laiptų karkasas atliktų savo funkciją, bet būtų kiek galima mažesnis ir neužstotų šviesos ir pakopų.

Blogiausiai šitam kriterijui atitinka betoninis laiptų karkasas, kuris yra pats masyviausias. Jeigu įsirenginėjate betoninį laiptų karkasą būtinai atkreipkite dėmesį į papildomą laiptinės apšvietimą.

Antras pagal masyvumą yra medinis laiptų karkasas, kuris paprastai daromas dvigubas, kas labai prideda masyvumo laiptams.

Geriausiai šitam kriterijui atitinka metalinis laiptų karkasas, kuris pagal savo savybes gali būti viengubas ir lengvas.

2. Ilgaamžiskumas

Nieko nėra amžino, pagal ši kriterijų sprendžiame kiek įmanoma atnaujinti laiptų karkasą, kai keičiamos susidėvėjusios laiptų pakopos naujomis.

Blogiausiai šitam kriterijui atitinka medinis laiptų karkasas. Susidevėjus pakopoms jį atnaujinti praktiškai neįmanoma jis keičiamas nauju.

Betoninio ir metalinių laiptų karkasų ilgaamžiskumas didelis, susidėvejus pakopoms juos galima perdažyti ir sudėti naujas pakopas.

3. Grindinis šildymas

Dažnai namuose būna įrengtos šildomos grindys, kurias gręžiant galima pažeisti.

Blogiausiai šitam kriterijui atitinka betoninis laiptų karksas, kuriam betonojat grindis būtina išlieti betoninį padelį, o jo neįrengus betoninio karkaso montuoti negalima.

Medinis ir metalinis laiptų karkasai gali būti tvirtinami į šildomas grindis.

4. Įrengimo laikas

Pagal ši kriterijų sprendžiame kuriame statybų etape galime įrengti laiptų karkasą.

Blogiausiai šitam kriterijui atitinka medinis laiptų karkasas, kurį galima irengtį kai jau pabaigta visa namo apdaila.

Betoninis ir metalinis laiptų karkasas gali būti įrengiami ankstyvoje statybų stadijoje, juos galima naudoti pakilimui į antrą aukštą.

Į ką reikia atkreiptį dėmesį užsisakant laiptų karkasą ?

Pabandysime apibendrinti visų tipų laiptų karkasus ir jų įrengimą.

Medinis laiptų karkasas

 

Medinis laiptų karkasas

Medinis laiptų karkasas turi vieną „neišgydomą” ligą t.y. girgždėjimas. Jeigu meistrai aiškina, kad jų mediniai laiptai negirgžda tai jie paprasčiausiai meluoja, medinių laiptų girgždėjimas neatsiranda iškarto iki pirmų garsų gali praeiti 2-3 metai, bet kuo toliau tuo garsų didėja.

Problema tame, kad mediena visą laiką, kažkiek „vaikšto” ji sugeria ir atiduoda drėgmę į aplinką. Sujungimų vietose medis trinasi tarpusavyje ir sukelia girgždesį. Tai ypač pasireiškia sąvaržiniuose laiptuose, kurių viena pusę susiveržia per metalinius kuoliukus.

Girgždėjimas sprendžiamas įvairiai sąvaržiniuose laiptuose paprastai perveržiama iš naujo viena pusė, mediniuose laiptuose įpučiami įvairūs tepalai girgždėjimui sumažinti. 

Nerekomenduojame laiptų su mediniu laiptų karkasu įrenginėti ankstyvoje statybų stadijoje, nors meistrai ir aiškintų, kad apsaugosime viską kartonu. Krenta statybų eigoje įrankiai, medžiagos, palenda po kartonu įvairios šiūkšlės, sugadinta mediena atstatyti labai sunku, gali tekti net keisti pakopas.

Užsisakant medinį laiptų karkasą būtina atkreipti dėmesį į naudojama mediena, ji turi būti džiovinta specialiuose medienos džiovyklose ne džiuvusi savaime, tokia mediena linkusi į skilimą. Būtina aptarti su meistu ar bus laiptų karkasas be šakų ar su mažomis šakomis kas labai įtakoja laiptų kainą.

Kokybiškam laiptų karkase neturi matytis jokių tvirtinimo taškų, kuriuos meistrai dažnai užkemša kamštukais aiškindami, kad kitaip padaryti neišeina.

 

 

Metalinis laiptų karkasas

Metalinis laiptų karkasas

Metalinis laiptų karkasas yra pats kompaktiškiausias iš visų karkasų. Metalas turi savybę išlaikyti dideles apkrovas prie mažo gabarito, todėl metaliniai laiptų karkasai visada turi lengvą struktūrą. Metalinius laiptų karkasus galima skirstyti į dvi kategorijas su plokštelėmis ir be plokštelių.

Karkasai su plokštelėmis paprastai gaminami iš 12cm – 14cm vamzdžio prie kurio privirinamos metalinės plokštelės pakopų laikymui. Be plokštelių metaliniai laiptų karkasai pjaunami lazeriu arba plazma iš lakšto jų plotis svyruoja nuo 20 cm iki 40 cm.

Metalinį laiptų karkasą galima įsirengti ankstyvoje statybų stadijoje prisukus laikinas pakopas jį galima naudoti pakilimui į antrą aukštą.

Užsisakant metalinį laiptų karkasą būtina atkreipti dėmesį, kad laiptų karkasas butų tolygiai glaistytas ir nušveistas. Neturi matytis jokių duobių ir suvirinimo siūlių, dažnai meistrai pastatytą laiptų karkasą tik nugruntuoja, nes gruntas maskuoja įvairius nelygumus, paskui padengus dažais pasimato visa paruošimo kokybė.

 

Betoninis laiptų karkasas

Betoninis laiptų karkasas

Betoninis laiptų karkasas kaip ir metalinis įrenginėjami ankstyvoje statybų stadijoje. Betoninio karkaso pagrindinis trūkumas yra jo masyvumas dėl ko kartais laiptinėje tenka įrenginėti papildomą apšvietimą. Taip pat betoniniam laiptų karkasui reikalingas specialus betoninis padelis, jį negalima statyti ant grindinio šildymo.

Betoniniai laiptų karkasai labai skiriasi jeigu juos lieja paprasti betonuotojai ir laiptų meistrai, kurie tame specializuojasi. Labai dažnai paprasti betonuotojai išlieja geometiškai netaisyklingą karkasą, kur pakopų pločiai ypač laiptų posūkiuose stipriai skiriasi.

Užsisakydami betoninį laiptų karkasą nepamirškite, kad jam reiks dar ir priešpakopių kas maždaug 40 proc. padidins pakopų kainą.

Užsisakant betoninį laiptų karkasą būtina atkreiptį dėmesį į jo apdirbimą. Dažnai klientui pasakoma tik karkaso išliejimo kaina, kuri būna pakankamai maža, o kad dar reikalingas ilgas laiptų karkaso paruošimas klientas sužino tik prieš dedant laiptų pakopas.

Labai dažnas variantas kai sakoma dažytojas pabaigs nuglaistys ir nudažys, betoninės laiptų kontrukcijos glaistymas ir paruošimas ilgas ir kruopštus darbas už kurį dažytojas gali paprašyti kelių tūkstančių litų.

Nerekomenduojame užsisakyti betoninį laiptų karkasą ne iš specializuotos laiptų įmonės, blogai išlietas laiptų karkasas reikalauja daug investicijų jį galutinai paruošiant, o blogai išlietų laiptų geometrijos pataisyti išvis neįmanoma. Laiptų gamyba Kaune. Laiptai kaina.